Slovenské juniorské reprezentantky podľahli v prvom skupinovom zápase na MS junioriek v kanadskom Belleville proti Švajčiarsku 3:6.

SLOVENSKO vs Švajčiarsko 3:6 (2:2,1:1,0:3)

Góly a asistencie: 12. Patakyová, 16. Žideková (Patakyová), 37. Boľová (Buková) – 1. Mahler (Mattle), 9. Gerig, 40. Ruegger (Greber), 45. Krahenbulh (Mattle), 47. Gerig (Wildermuth), 60. Wildermuth (Krahenbuhl). Vylúčenia: 4:0, využitie 0:1, oslabenie 0:0. Divákov: 315

Slovenky mali úvod zápasu ako zo zlého sna, už po dvadsiatich dvoch sekundách inkasovali gól z prvej akcie Švajčiarska. Pre mnoho dievčat to bol vôbec prvý zápas v reprezentačnom drese, a tak sme mohli vidieť na našich hokejkách zbytočné chyby, ktoré vyústili do druhého inkasovaného gólu v našej sieti, a to v deviatej minúte, keď na 0:2 zvyšovala Gerigová. Každou minútou sa hra slovenských reprezentantiek zlepšovala, čo sa napokon aj prejavilo na výsledku, keď Timea Patakyová potiahla loptičku a nekompromisne zakončila – 1:2. V šesnástej minúte vyrovnala stav Sarah Charlotte Žideková a Slovensko razom ožilo. Po prvej tretine bol tak stav nerozhodný, 2:2.

V druhej dvadsaťminútovke sme sa museli dvakrát brániť, štyri minúty v oslabení sme ustáli a napokon sme sa v tridsiatej siedmej minúte dostáli po prvýkrát v zápase do vedenia, keď tretí slovenský gól strelila Šárka Boľová. Vedenie sme si však veľmi dlho neudržali a už o necelé tri minúty musela Petra Hačková opäť vyťahovať loptičku z vlastnej brány – 3:3.

Úvod tretej tretiny nám absolútne nevyšiel. V rozmedzí 45.-47. minúty sme inkasovali dva góly, ktoré sa z pohľadu výsledku napokon ukázali ako kľúčové. V tretej tretine sme sa nechali zbytočne dvakrát vylúčiť, dokonca Šárka Boľová dostala za hru s vysokou hokejkou až päťminútový trest. Záverečný šiesty gól sme inkasovali v poslednej minúte, a tak slovenské juniorské reprezentantky podľahli Švajčiarsku 3:6.

„Do zápasu sme nevstúpili príliš dobre, hneď z prvého útoku sme dostáli gól, a potom aj z druhého, ale potom sme sa zdvihli, zrovnali sme skóre a hrali sme v celku veľmi dobre. Druhá tretina bola z nášho pohľadu najlepšia, dostáli sme sa do vedenia, prehrávali sme Švajčiarky. Hrali sme veľmi dobre, nepustili sme ich do nejakej väčšej šance, ale, bohužiaľ, sme ku koncu tretiny inkasovali vyrovnávajúci gól. V tretej tretine sme inkasovali jeden lacný gól, ktorý náš trošku zrazil, vzápätí druhý. A v okamžiku, keď sme mali šancu ešte so zápasom niečo urobiť, tak prišlo päťminútové vylúčenie a následne aj dvojminútové vylúčenie a Švajčiarky skúsene podržali loptičku a pridali ešte posledný gól a už sme nestačili s tým zápasom niečo urobiť. Celkovo hodnotím zápas veľmi dobre, pretože hráčky bojovali a myslím si, že to bol ich najlepší zápas v tomto zložení. Ukázalo sa, že nedostatok skúseností, nedostatok vzájomných zápasov nám trochu chýbal, aby sme mohli takéto celky poraziť. Nedá sa nič robiť, budeme bojovať ďalej. Zajtra Švédsko, to bude veľmi ťažký zápas hlavne po tej psychickej stránke, keďže sú určite favoritom. Budeme sa potom pripravovať na zápas s Nórskom,“ vyjadril sa hlavný tréner slovenskej juniorskej reprezentácie Jaroslav Marks.

Slovensku sa tak po dnešnej prehre sen o postupe do semifinále rozplynul. Dnes o 16:10 SELČ odohráme druhý skupinový zápas proti úradujúcim majsterkám sveta zo Švédska, avšak najväčšiu pozornosť bude pútať piatkový zápas, v ktorom budeme bojovať s Nórskom o zápas, o konečné 5. miesto na šampionáte. Zvyšné dva skupinové zápasy sa odohrajú o 16:10 SELČ.

Autor: Lukáš Chovan