Za sebou máme ďalšie dve kolá Ženskej extraligy. Prvých bodov sa dočkali hráčky Tvrdošína a bratislavského Lafranconi, a naopak, prvé prehry si pripísali dievčatá z Prešova. Bez prehry tak ostali ešte tri tímy – Pruské, Nemšová a Spišská Nová Ves. Na čele tabuľky sa aj naďalej držia úradujúce majsterky, za nimi s rovnakým počtom bodov, no horším skóre, sa usadili Nemšovanky a na tretej priečke Spišiačky. Prešov po nevydarenom víkende obsadil štvrtú pozíciu. O priečku nižšie sa ocitli Kysučanky, ktoré si držia zatiaľ jednobodový náskok pre Michalovcami. Bratislavčanky po prvom víťazstve ostávajú na siedmom mieste s tromi bodmi. Za nimi nasleduje takisto trojbodový Tvrdošín, a napokon na posledných dvoch priečkach sú bezbodová Banská Bystrica a Nitra.

Sobota 15. 10. 2016

1. FbK BCF Banská Bystrica vs. MKŠS Kysucké Nové Mesto 5 : 8 (1:2;3:1;1:5)

Góly: I. Žilovcová, D. Selecká, A. Martinková, M. Prokopová, A. Řezánková – A. Faktorová 2x, E. Škvrndová 2x, N. Gašincová, K. Mlíchová, S. Ch. Žideková, S. Záteková
Asistencie:
V. Ferenčíková, M. Prokopová, J. Hríbiková, A. Řezánková, B. Uramová – E. Šlopková 2x, S. Ch. Žideková 2x, E. Škvrndová, N. Gašincová, S. Tomová

V Banskej Bystrici sa očakával vcelku vyrovnaný súboj medzi domácimi dievčatami a hráčkami Kysuckého Nového Mesta. Prvá tretina sa vyvíjala lepšie pre Kysučanky, ktoré viedli po góloch Kristíny Mlíchovej Alexandry Faktorovej (na obe asistovala Emma Šlopková) 2:1. Výhodu presilovej hry v druhej tretine využila kapitánka Alena Martinková (asistencia Jana Hríbiková), ktorá dorovnávala skóre na 3:3 a zápas mohol začať v podstate odznova. O necelých päť minút sa Bystrica dostala do vedenia zásluhou Márie Prokopovej (asistencia Andrea Řezánková). O výsledku však napokon rozhodla až tretia tretina, v ktorej sa hosťujúce Kysučanky dokázali presadiť hneď päťkrát a otočiť tak priebeh zápasu vo svoj prospech.

Eastern Wings Michalovce vs. NTS FK-ZŠ Nemšová        1 : 5 (1:4; 0:0; 0:1)
Góly: S. Maťašová, (Z. Paulovčáková – vlastný gól) – T. Zajacová 2x, K. Melišová, K. Vyletelková
Asistencie: P. M. Dzurinová – V. Malichová 2x, Z. Strapková, V. Izraelová

Na východe Slovenska v zápase medzi Michalovčankami a Nemšovankami padali góly v podstate len v prvej tretine zápasu. Ako prvé sa gólu dočkali hostky, za ktoré skórovala koncom piatej minúty Kristína Melišová (asistencia Zuzana Strapková). Radosť im domáce pokazili chvíľku na to, keď dorovnali zásluhou Sylvie Maťašovej (asistencia Patrícia Mária Dzurinová). V nasledujúcich tretinách sa však hráčky Michaloviec nedokázali presadiť a trojgólový náskok Nemšovej z prvej tretiny tak rozhodol o víťazstve hostiek.

Terézia Zajacová, NTS FK-ZŠ Nemšová: „Keďže sme dorazili do haly tesne pred zápasom, museli sme nastúpiť bez akejkoľvek rozcvičky, čo bolo vidieť hlavne v prvých desiatich minútach. Loptičky nám odskakovali od hokejok, nevedeli sme si presne prihrať a ani vystreliť. Nedokázali sme si udržať loptičku na hokejkách, preto sme len neefektívne behali po ihrisku a snažili sa založiť útok. Taktiež sme, bohužiaľ, nevyužili presilovky, ktorých sme mali neúrekom. Zápas by som zhodnotila zatiaľ ako náš najhorší, no podstatné je, že sme získali ďalšie tri cenné body.“

FBC Mikuláš Prešov vs. ŠK 98 Pruské       4 : 10 (2:1; 0:3; 2:6)
Góly: D. Kvasková 2x, L. Cupraková, M. Lupačová – J. Trošková 3x, A. Šidlová 2x, A. Bližňáková 2x, A. Bachorcová, I. Hrehušová, S. Pohorelcová
Asistencie: K. Robová – V. Dobrodejová 2x, I. Hrehušová 2x, J. Trošková, R. Reseková, A. Šidlová, A. Bližňáková

Prešovčanky v sobotu hostili na svojej palubovke hráčky Pruského. Zápas sa poriadne ani nezačal a úradujúce majsterky už po piatich sekundách vyhrávali 1:0 vďaka gólu Andrey Šidlovej (asistencia Renáta Reseková). Domáce sa prebudili na konci prvej tretiny, keď sa vďaka dvom rýchlym gólom dostali do vedenia a do šatne odchádzali s náskokom jedného gólu. Druhú a tretiu tretinu však ovládli hostky, ktoré sa presadili hneď deväťkrát. Dvadsať sekúnd pred koncom už len upravila skóre Daniela Kvasková (asistencia Klaudia Robová) na konečných 4:10.

Andrea Šidlová, ŠK 98 Pruské: „Myslím, že v celku zaujímavý duel sa odohral v Prešove. Každý by očakával tesnejší výsledok, ale zápas bol ešte do konca druhej tretiny vyrovnaný a keby všetky naše chyby boli v úvode potrestané, tak by sa zápas zrejme vyvíjal inak. Rozhodujúca bola tretia tretina, povedali sme si zopár dôležitých vecí a konečne sme ich aj začali plniť. Prechod do útoku sme zjednodušili a útočné herné kombinácie boli nie len krajšie na pohľad, ale aj účinnejšie. Vyvíjali sme čoraz väčší tlak na bránku súpera, gradovali náš výkon, až sme to dotiahli do víťazného konca.“

FbK Kométa Spišská Nová Ves vs. Fbk Tvrdošín             13 : 0 (3:0; 3:0; 7:0)
Góly: K. Hudáková 4x, P. Hudáková 3x, K. Grossová 3x, B. Kocúrová 2x, S. Adamcová
Asistencie: P. Hudáková 4x, V. Grossová 3x, K. Hudáková 3x, B. Kocúrová

Do metropole Spiša zavítali v sobotu hráčky Tvrdošína. V predchádzajúcich sezónach boli Tvrdošínčanky obávaným súperom, no túto sezónu majú veľa mladých a zatiaľ menej skúsených hráčok. Do Spišskej Novej Vsi pricestovali bez svojej kapitánky Barbory Spišiakovej a aj ďalších dvoch skúsených hráčok Michaely Ješšovej a Miriam Bukovej. V zápase dokázali niekoľkokrát pohroziť domácim, najmä v presilových hrách ku koncu zápasu, no loptičku za chrbát brankárky neposlali ani raz. Spišiačky sa poriadne rozbehli až v tretej tretine a aj počas oslabenia dvakrát skórovali, čo im prinieslo jasné víťazstvo13:0.

Nedeľa 16.10. 2016

FbK Kométa Spišská Nová Ves vs. MKŠS Kysucké Nové Mesto           9 : 4 (2:0; 4:1; 3:3)
Góly: K. Hudáková 4x, P. Hudáková 2x, S. Adamcová 2x, K. Grossová (K. Grossová, V. Grossová – vlastný gól) – S. Privarová, E. Škvrndová
Asistencie
: V. Grossová 2x, P. Hudáková, K. Grossová, B. Kocúrová – E. Škvrndová, S. Záteková

V nedeľu vicemajsterky hostili hráčky Kysuckého Nového Mesta. Prvá tretina nepriniesla veľa gólov, hoci väčšinu času sa hra odohrávala v obrane Kysučaniek. Tie zodpovedne bránili, a tak sa domáce presadili len dvakrát po samostatných akciách Paulíny Hudákovej Kláry Grossovej. V piatej minúte druhej tretiny sa tešili hostky, pretože loptička skončila po odrazenej strele v bráne domácich. Kristína Hudáková však v priebehu druhej dvadsaťminútovky dosiahla hetrik a Paulína Hudáková premenila samostatný nájazd, vďaka čomu sa Kométa dostala do päťgólového vedenia. Počas poslednej tretiny sa podarilo presadiť Stelle Privarovej (asistencia Ema Škvrndová), ktorá ušla domácej obrane a skórovala aj Ema Škvrndová (asistencia Sára Záteková). Necelé dve minúty pred koncom ešte upravila skóre Kristína Hudáková (asistencia Barbora Kocúrová).

Eastern Wings Michalovce vs. ŠK 98 Pruské          4 :8 (1:1; 1:3; 2:4)
Góly: M. Vršková, G. Galová, J. Petrová, Z. Chudinová – I. Hrehušová 3x, J. Trošková 2x, L. Dobrodejová, D. Hlaváčová, P. Kňažková
Asistencie: G. Galová, I. Filipová, N. Kuchariková – R. Reseková 2x, R. Krištofová 2x, V. Dobrodejová 2x, A. Šidlová 2x

Hneď v druhej minúte stretnutia medzi domácimi Michalovčankami a hráčkami Pruského mali hostky možnosť skórovať zo samostatného nájazdu, ktorú však nevyužili. Naopak, niekoľko minút na to sa presadili domáce po góle Michaely Vrškovej (asistencia Gabriela Galová). Hostky dorovnali na 1:1 ešte v priebehu prvej tretiny, no ďalšie góly padli až v druhej dvadsaťminútovke. V nej sa podarilo hráčkam Pruského zužitkovať presilovú hru a do poslednej tretiny vstupovali s dvojgólovým náskokom. V úvodných piatich minútach tretej tretiny sa dvakrát presadila aj kapitánka Pruského Jana Trošková a po nej pridali ešte po jednom góle Ivana Hrehušová Petra Kňažková. Domáce pridali ešte dva góly, to však nestačilo na výhru, a tak si tri body odniesli hostky.

Andrea Šidlová, ŠK 98 Pruské: „90 % času sme mali loptičku na hokejkách a aj tak to dopadlo ako dopadlo. Bol to úplne iný zápas ako s Prešovom. Michalovce zrejme chceli uhrať čo najprijateľnejší výsledok, a tak sa rozhodli pre „tvrdý betón“. Bránili v podstate celý čas na vlastnej polovici, sem-tam nejaký brejk. Snažili sme sa neprispôsobovať statickej hre, ale rozhýbať hru, čo sa nám postupne čoraz viac darilo. Bolo ťažké kombinovať na tak malom priestore, avšak , našli sme recept. Veľmi pekné zákroky mala brankárka súpera, góly sa nám darilo vstreliť len dobrou clonou alebo z bezprostrednej blízkosti. Chyba bola, že sme niektoré situácie podcenili, preto sme inkasovali zopár gólov. Hlavná je výhra, psychická pohoda a 1. miesto v tabuľke, aj keď len o skóre.“

FBC Mikuláš Prešov vs. NTS FK-ZŠ Nemšová     3 : 8 (1:3; 0:3; 2:2)
Góly: K. Robová 2x, M. Lupačová – K. Vyletelková 2x, K. Haljaková 2x, V. Izraelová 2x, A. Bahnová, T. Zajacová
Asistencie:
I. Semančíková, K. Robová – K. Haljaková 2x, A. Bahnová, V. Malichová, K. Daňová, T. Zajacová, Z. Strapková

Domáce hráčky Prešova sa v nedeľňajšom zápase strelecky prebudili až v tretej tretine, kedy už bolo neskoro a ich súperky mali príliš vysoký náskok. Rozhodujúce boli posledné minúty druhej tretiny, keď v rýchlom slede padli tri góly do prešovskej brány. Ani gólovo vyrovnaná posledná tretina tak nezachránila domáce. Nemšovanky sa udržali na víťaznej vlne a pokračujú aj naďalej bez straty bodu.

Terézia Zajacová, NTS FK-ZŠ Nemšová: „Na tento zápas nastúpil úplne iný tím ako proti Michalovciam. Od začiatku zápasu sme cítili pohodu na hokejkách, nikto ani na sekundu nezaváhal, žeby tento zápas mohol skončiť inak, ako našim víťazstvom. Disciplinovane sme plnili to, čo sme si v šatni povedali a nakoniec sa nám to vyplatilo. Kľúčom k víťazstvu boli aj perfektne zvládnuté oslabovky, úžasná hra všetkých troch formácií a samozrejme brilantné zákroky našej brankárky.“

1. FbK BCF Banská Bystrica vs. Fbk Tvrdošín 4 : 8 (2:1; 1:4;1:3)
Góly: A. Řezánková, B. Uramová, I. Daubnerová, V. Ferenčíková – B. Spišiaková 2x, M. Dulková 2x, M. Krivulčíková 2x, M. Ješšová, V. Paňková
Asistencie: S. Šimová, D. Selecká – M. Ješšová 2x, M. Krivulčíková 2x, V. Turčáková 2x, B. Spišiaková, R. Rennerová

V Banskej Bystrici sa v zápase proti Tvrdošínu hralo o prvé body na oboch stranách. Už v prvej minúte hostky inkasovali, no onedlho na to vďaka spolupráci Michaely Ješšovej s kapitánkou Barborou Spišiakovou bol opäť vyrovnaný stav. Prvú tretinu predsa len zvládli lepšie domáce, ktoré pridali ešte jeden presný zásah. V druhej a tretej tretine už prebrali iniciatívu hráčky Tvrdošína, ktoré sa dostali do vedenia v dvadsiatej tretej minúte zásluhou Michaely Dulkovej (asistencia Michaela Krivulčíková) a v priebehu nasledujúcich herných  minút pridali ešte ďalších päť gólov, čím si vyslúžili prvé víťazstvo v tejto sezóne.

ŠK Slávia SPU DFA Nitra vs. VŠK FTVŠ Lafranconi UK         3 : 8 (0:5;2:0;1:3)
Góly: K. Blehová, M. Žikavská, A. Klapková – A. Kľúčiková 2x, P. Gešová 2x, L. Kašlík, A. Vaseková, I. Besedičová, N. Mišíková
Asistencie: N. Štefkovičová – A. Vaseková 2x, N. Mišíková, L. Kašlík, I. Besedičová, P. Gešová

Rovnako aj v Nitre sa proti sebe postavili tímy, ktoré mali zatiaľ na konte nulu. Hostky už od začiatku zápasu diktovali tempo hry a pridávali góly. Nitrianky sa naopak nedokázali presadiť, a tak už prvá tretine rozhodla o víťazovi, keďže v nej padlo päť gólov a všetky do brány domácich. Počas druhej tretiny pridali góly konečne aj domáce zásluhou Kristíny Blehovej (asistencia Nikola Štefkovičová) a Michaely Žikavskej. Posledná dvadsaťminútovka však bola opäť kontrolovaná hráčkami bratislavského Lafranconi a po góloch Natálie Mišíkovej, Adely Kľúčikovej a premenenom trestnom strieľaní Petry Gešovej bol víťaz zápasu jasný.

Kristína Blehová, kapitánka ŠK Slávia SPI DFA Nitra: „Zápas s Bratislavou sme nezvládli už v prvých piatich minútach, keď sme prehrávali 5:0. Druhú tretinu sme síce strelili dva góly, ktorými sme aj vyhrali tretinu, avšak zápas sme prehrali. Oslabilo nás aj množstvo vylúčení, ktoré boli aj zbytočné. Náš káder je kompletne obnovený o nové mladé hráčky, ktoré sa ešte len oboznamujú čo je to extraliga, nehovoriac o skúsenostiach. Motivácia do budúcich zápasov len narastá, keďže konečne chceme zlomiť šnúru prehry a pripísať si víťazstvo.“

Druhý hrací víkend ženskej extraligy zaznamenala najväčší počet kanadských bodov Kristína Hudáková zo spišskej Kométy, ktorá si pripísala 11 bodov (8+3). O bodík za ňou zaostala jej sestra Paulína Hudáková, ktorá s desiatimi bodmi obsadila druhé miesto (5+5). Napokon treticu najproduktívnejších hráčok uzatvára kapitánka Pruského, Jana Trošková, vďaka šiestim nahratým bodom (5+1) za tento víkend.

Nasledujúce kolá najvyššej ženskej súťaže sú na pláne 29. a 30. októbra.

Autor: Jana Dupčáková