V sobotu 18.10.2014 a nedeľu 19.10.2014 sa konalo 5. a 6. kolo mužskej Salming Extraligy. V tomto článku Vám viac priblížime zápasy, ktoré sa počas víkendu konali v Bratislave a Trenčíne. Do Bratislavy pricestovali dva Košické tímy, a to ATU Košice a úradujúci majster z FbO Florko Košice. Bratislavský Hurikán si z domáceho tripu odnáša plný počet bodov, šesť a v tabuľke sa vyšvihol na 4. miesto.

Florko sa v sobotu stretlo v ŠH Elán s domácim ŠK Lido Prirodovedec. V prvej tretine bolo Lido vyrovnaným súperom pre Florko, ale až na moment, keď Lido hralo presilovú  hru o 2 hráčov. Chybu kapitána Günthera využil v oslabení o dvoch hráčov Kátlovský a poslal Florko do vedenia na 3:4. V druhej tretine „Florkáči“ dominovali, keď súperovi nastrieľali 5 gólov, a tak sa po druhej tretine išlo do šatní za stavu 3:9. Mnohí si už mysleli, že je vymaľované, no Prírodovedci sa ešte vzchopili, keď vyhrali tretiu tretinu 4:1, avšak Florko si svoje 3 body už nenechalo zobrať  a zápas sa skončil 7:10 pre košický celok.

V neďalekej hale Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského sa odohral zápas medzi omladeným ATU Košice a domácim Hurikánom Bratislava. Už v čase 2:49 otvoril skóre Hurikánu Dávid Benedig. Po štandardnej situácii sa v čase 16:33 presadil Filip Čonka-Skyba. Po prvej tretine bol teda stav nerozhodný 1:1. V druhej tretine sme gól nevideli, a tak ako aj celý zápas, tak aj strely na bránu boli vyrovnané 14:15. V tretej tretine poslal svojim gólom Hurikán do vedenia  Lukáš Miščík, ktorému nahrával Tomáš Škarupa. V posledných minútach zápasu by sa dalo napätie krájať, keď podľa hráčov ATU Košice rozhodcovia nenariadili trestné strieľanie, po tom, čo jeden hráč domáceho tímu obraňoval v malom bránkovisku. Hurikán napriek dramatickému koncu vyhral nad košickým ATU tesne 2:1.

V zápase medzi vtedy aktuálnym druhým tímom tabuľky Tsunami Stupava a vedúcim tímom tabuľky M-Šport Salming Team Trenčín sme mohli vidieť pekný florbal a veľmi vyrovnaný zápas, ktorý nakoniec lepšie zvládli hráči domáceho Tsunami Stupava, ktorí vyhrali nad aktuálnym lídrom tabuľky 4:3 po predĺžení.       M-Šport, tak po 4 víťazných zápasov našiel prvého premožiteľa, avšak stále títo hráči neprehrali v riadnom hracom čase.  10385560_708528182565348_8660817027359135792_n

Na ďalší deň sa už o 11:30 konal divácky atraktívny zápas medzi domácim Hurikánom Bratislava, ktorý v minulej sezóne skončil na bronzovej priečke, a úradujúcim majstrom Slovenska z Florka Košíc. Už v prvých minútach zápasu  sa po súboji medzi Lukášom Miščíkom (Hurikán Bratislava) a Tomášom Kopčákom (Florko Košice),  ktorý rozhodcovia uznali ako čistý, zranil Tomáš Kopčák, ktorý po tomto súboji utrpel trojnásobnú zlomeninu kľúčnej kosti a následne bol prevezený do nemocnice, v ktorej ho včera podvečer operovali. Tomášovi prajeme skoré uzdravenie! Už vo 4. minúte „Florkáči“ vyhrávali 1:0 po góle Petra Janova. Hurikán gólom do šatne, ktorý strelil Marek Kabát vyrovnal stav stretnutia na 1:1 po prvej tretine. V 27. minúte zápasu poslal bratislavský Hurikán do vedenia Vladimír Bereš. Stav po druhej tretine bol 2:1 pre Hurikán Bratislava. Do tretej tretiny aktívnejšie  nastúpili hráči Florka, avšak gól z ich aktivity nepadol, hlavne kvôli výbore chytajúcom Martinovi Menczerovi, ktorý za stavu 2:1 predviedol pekné zákroky, s ktorými podržal celý tím. V 47. minúte druhým gólom v zápase  poslal Vladimír Bereš Hurikán do vedenia už o 2 góly. V 52. minúte strelil kontaktný gól Tomáš Spišák, avšak Hurikán si dvoma rýchlymi gólmi  Benediga a Nehilu spečatil víťazstvo  5:2 nad majstrom z Košíc.

10603660_10204241120381667_8295114941091366444_n

V zápase medzi ŠK Lido Prirodovedec a ATU Košice udávali tempo zápasu hráči košického ATU, keď po prvej tretine presvedčivo vyhrávali 0:7. Po tomto náskoku si už košickí florbalisti užívali zápas, a tak po druhej tretine bol stav 2:9. Lido, tak ako aj v zápase s Florkom zaútočilo naplno až v tretej tretine, ktorú Prírodovedci vyhrali 3:0, avšak na zvrat zápasu to už nestačilo a hráči ATU Košice si po výhre nad Lidom 9:5 vezú z Bratislavy 3 body.

V Mestskej športovej hale v Trenčíne sa konal zápas medzi domácim ŠK 1. FBC Trenčín a Tsunami Stupava. Trenčín v sobotu vyhral nad Nitrou vysoko 17:0, keď prvé čisté konto v tohtoročnej extraligovej sezóne zaznamenali Dušan Ďurmek a Gabriel Mészáros. Ako sme vyššie spomínali Stupava vyhrala v sobotu nad aktuálnym lídrom tabuľky z M-Športu Trenčín 4:3. ŠK 1. FBC Trenčín vyhral nad Stupavou 8:5, keď až 4 góly Trenčína dal Martin Kiačik a za Stupavu hattrick zaznamenal Michal Steinhubel.

10678823_837992049574015_6210236929424201072_n

M-Šport Trenčín zdolal Nitru vysoko 19:3.

Víkendové zápasy, zápasy budúcotýždňového 7. kola, ale aj na čom treba ešte popracovať,  nám zhodnotili samotní tréneri a hráči.

Zhodnotenie zápasu medzi Hurikánom Bratislava a ATU Košice nájdete na našom Youtube kanáli.              Róbert Bučko – tréner ATU Košice: httpss://www.youtube.com/watch?v=jRUTvanh4M4                                 Marek Vlášek – tréner Hurikánu Bratislava: httpss://www.youtube.com/watch?v=bNtJ1vOg_dA                   Patrik Pelegrin – ATU Košice:  httpss://www.youtube.com/watch?v=m-3h2wD3QDs                                    Adam Kalčok: – Hurikán Bratislava: httpss://www.youtube.com/watch?v=62R4BZW_SsY

Juraj Matejka – hrajúci tréner M-Športu Trenčín:                                                                                          „Zápas so Stupavou bol vyrovnaný od začiatku až do konca. Mali sme množstvo šancí, ktoré sme bohužiaľ nevyužili. Súper hral výborne. V predĺžení už bola hra o šťastí, ktoré sa viac priklonilo na stranu súpera. Výborný a kvalitný zápas. V zápase s Nitrou sme sa  do polovičky zápasu  trápili, pretože bola cítiť únava aj z predchádzajúceho zápasu. V druhej tretine sa nám podarilo odskočiť gólovo a tretiu tretinu bol súper herne odovzdaný. Celkovo hodnotím víkend pozitívne, aj keď škoda straty bodov so Stupavou. Ale tak to býva, raz sa nakloní šťastena na stranu vašu a raz na stranu súpera.“

Roland Blúska – tréner Tsunami Stupava:                                                                                                 „Na zápasy sme sa chceli dôkladne pripraviť, ale mali sme veľkú maródku. Nepodarilo sa nám všetko, a ani na víkend sme neboli kompletní. Zápasy nám ukázali, že vieme bojovať a vieme hrať pod tlakom nepriaznivého výsledku. V sobotu sme mali vyhrať v riadnom hracom čase a bol by to úspešnejší víkend. Vedel som, že v Trenčíne sa vyhráva ťažko. Aj dnes sme mali minimálne na remízu. Ťažko sa nám hralo proti rozhodcom, ktorí sú naučení, kedy majú ako pískať. To nie je výhovorka, to je fakt. V Trenčíne je toto fakt. V nedeľu to, ale prvýkrát cítila celá hala, čo sa mi páčilo. Nič s tým neurobíme…Na to, ale žiadny tréner nedokáže svojich hráčov pripraviť. Nám chýbajú skúsenosti. Hráči ako Kiačik a Matejka majú obrovské skúsenosti, ktoré nemá žiadne z našich hráčov. To sú kľúčové momenty, v ktorých je súper lepší od nás. Ideme bojovať ďalej s ponaučením z odohraných zápasov.“

Dominik Marienka – útočník ŠK 1. FBC Trenčín:                                                                         „Cestovali sme s jednoznačným cieľom zvíťaziť a inkasovať čo najmenej gólov,čo sa nám aj podarilo po dobrom kolektívnom výkone a premieňaní šancí sme súpera položili na kolená už v prvej tretine. V polovici zápasu bolo 11:0, tak nám tréner povedal, nech si skúšame rozohrávky a systémy,čo sa nám veľmi darilo a cieľ sme splnili. Druhý zápas bolo jasné, že bude o dosť ťažší, prišla k nám Stupava, ale my sme sa namotivovali v kabíne, super nálada, hrali sme ako jeden muž a opäť veľmi dobrý kolektívny výkon nás posunul ďalej, zvládli sme to a získali sme 6 bodov.“

Róbert Bučko – tréner ATU Košice:                                                                                                     „Na zápas proti Lidu Bratislava ma napadá len jedno slovo, nádhera. Moji chlapci si užívali florbal, tak ako sme sa dohodli. Nie, zatiaľ ideme v dobrej forme, takže chlapci si to užívajú, budeme sa udržiavať v tomto štýle a tešíme sa na zápas s Florkom. Potrebujem, aby chlapci mali z toho radosť, aby hrali s chuťou, ako to predviedli v sobotu a nedeľu na zápase.“

Lukáš Blaško – hrajúci tréner FbO Florko Košice:                                                                                       Proti Hurikánu sme začali prvú tretinu veľmi dobre, mali sme niekoľko vyložených šancí, dali sme len jeden gól, nakoniec tesne pred koncom tretiny sme inkasovali, dá sa tak povedať, že  skoro gól do šatne. Prišli sme o zraneného jedného zo skúsených obrancov, nech si spytujú rozhodcovia svedomie, či to bol faul na niekoľko minút, nedali nič. Druhá tretina pri hre 4na4 prepadol jeden z našich hráčov a dostali sme gól na 1:2, ktorý si dovolím tvrdiť, že bol rozhodujúci. Každý z hráčov, ktorí v nedeľu hrali, tak mali  jednú, možno dve čisté šance, naozaj čisté šance a s tým sa boríme v podstate od začiatku sezóny, že nepremieňame vyložené šance.  My ako majstri Slovenska nemôžme mať iné ciele ako vyhrať každý zápas. Minulý rok sa nám podarilo prehrať 3 zápasy za celú sezónu, teraz máme 3 prehry za prvých 6 kôl. Nič sa nedeje, ako som spomínal v každom rozhovore, že 4-5 hráči nám chýbajú v každom zápase, nie hráči, ktorí by podávali uteráky, ale 4-5 hráči základnej zostavy. A naozaj ich prehľad, sú to jedni z najskúsenejších hráčov nám chýbajú možno pri tom zakončený a tam by sme to vedeli zúžitkovať.  Pripravujeme sa, v podstate 22 kôl máme na to, aby sme sa pripravili na Play-Off. Náš cieľ je postúpiť do Play-Off a vieme, alebo myslíme si, že nikto si asi nevyberie nás, aj keby mal tú možnosť. Aktuálne bude rýchla regenerácia, keďže sa hrá už o týždeň, v podstate po tomto dvojzápase a ešte cestovanie k tomu. Ešte sa dohodneme, či si dáme kondičný tréning, ktorý sme zaviedli, alebo ho vynecháme a v utorok klasický tréning. Bude to niečo iné, keďže bude to ako Play-Off, keďže hráme hneď o týždeň. Pozrieme si nejaké video z minulého ročníka, hoci ATU-čko poskladalo takmer iné mužstvo. Štvrtok nejaký klasický predzápasový tréning a pred zápasom si povieme nejakú taktiku, čo vymyslíme na súpera.“

Marek Vlášek – tréner VŠK FTVŠ UK Hurikán Bratislava:                                                                            „Proti Florku sme mali omnoho viac šťastia a aj chuti v zakončení, chalani bolo vidno, že sú navedení na víťazstvo. Nakoľko má Hurikán zo súperom dlhodobo nejaký herný konflikt, kde sa chalani snažia silou mocou zvíťaziť, zápasy sú  vždy napäté aj to sa v nedeľu ukázalo. Výsledok 5:2 troška nekorešponduje s výslednou hrou, lebo Florko tam malo omnoho viac pekných akcii, ktoré mohli skončiť gólom. Zároveň  aj na našej strane to chalani premárnili, takže ten stav, keby bol menší rozdiel, bolo by to lepšie. Domáci trip hodnotím samozrejme, že len pozitívne, nakoľko Košické tímy sú vždy favoritom na titul, hrajú veľmi dobrý florbal, obidva tímy hrajú trocha iný štýl hry, ale ATU-čko je behavejšie, zatiaľ čo Florko je viac priamejšie. Naši chalani sa dokázali prispôsobiť  obidvom ich útočným taktikám, dokázali sme ich eliminovať, čo sa týka obrany, takže z tejto stránky som veľmi spokojný. Lido je určite papierovo slabší súper, našou taktikou bude najmä to, nepodceniť ich a ukázať to, v čom sme dobrí, to je hra cez krátke prihrávky a rýchle  zakončenia.  Treba popracovať na zakončení, aby sme mali väčší kľud na hokejkách a sú to hlavne prihrávky. Robí nám občas problém presnú, prudkú prihrávku skrz cez celé ihrisko, kde strácame zbytočne loptičky. A máme tú tendenciu sa zbytočne točiť do súpera, tým pádom zbytočne vyvolávať súboje.“

Matej Haliena – tréner ŠK Lido Prirodovedec:                                                                                              „V zápase proti ATU Košice sme v prvej tretine zvolili taktiku, ktorá nebola veľmi dobrá a na ATU-čko zjavne neplatila a tým pádom to v kvázi rozhodlo celý zápas, kde sme my dostali sedem gólov. Hráči z ATU išli z našich chýb do brejkov to rozhodlo. Dostali sme sedem gólov a ukázalo sa, že proti ATU Košice sa neoplatí pre nás taký štýl, aký chceme hrať. V podstate otvorená hra, napádanie..  Treba lepšie brániť, premieňať viac šancí. Za týždeň nestihneme toho až tak toľko potrénovať, ale určite budeme musieť porozmýšľať nad zmenou tej taktiky a hlavne lepšie brániť.“