Počas uplynulého víkendu sa odohrali posledné zápasy základnej časti Ženskej extraligy, v ktorých sa definitívne rozhodlo, kto bude pokračovať v tomto ročníku a kto bude bojovať o udržanie sa v najvyššej ženskej súťaži.

Sobota 13. 2. 2016

ŠK Slávia SPU DFA Nitra vs. Eastern Wings Michalovce 10 : 4 (4:1;4:1; 2:2)
Góly: M. Pintérová 2x, A. Kolesárová 2x, K. Blehová 2x, M. Kadučáková, P. Šajbenová, M. Žikavská, K. Karásková – G. Galová, Z. Paulovčáková, R. Vrábeľová, P. M. Dzurinová
Asistencie:
P. Šajbenová 2x, M. Žikavská 2x, R. Janegová 2x, A. Kolesárová 2x, K. Karásková

Na nitriansku palubovku v sobotu zavítali dievčatá z Michaloviec. Oba tímy potrebovali tento víkend bodovať, aby sa udržali aj naďalej v tomto ročníku súťaže. Od začiatku zápasu boli úspešnejšie Nitrianky, ktoré prvýkrát skórovali v štvrtej minúte. O necelých päť minút sa im podarilo opäť prekonať michalovskú brankárku. Na to už Michalovčanky zareagovali kontaktným gólom. Domáce však v trinástej minúte využili presilovku gólom Michaely Kadučákovej (asistencia Romana Janegová) a do konca tretiny pridali ešte jeden presný zásah. V druhej tretine ako prvé skórovali hosťujúce hráčky, no Nitrianky využili ďalšiu presilovú hru a okrem toho pridali ešte tri góly, a tak po druhej tretine bol stav už 8:2 v prospech domácich. V záverečnej tretine to domáce hráčky dotiahli na okrúhlych desať gólov, a tak už prehru Michalovčaniek neodvrátil ani gól Patrície Márie Dzurinovej, ktorým sa presadila vo vlastnom oslabení.

1. FbK Quick Sport Banská Bystrica vs. ŠK 98 Pruské 1 : 18 (0:5; 1:9; 0:4)

Góly: A. Dzuráková – A. Bachorcová 7x, J. Trošková 4x, P. Kňažková 3x, V. Dobrodejová 2x, L. Dobrodejová, A. Kocúrová
Asistencie: V. Dobrodejová 6x, A. Šidlová 2x, A. Kocúrová 2x, A. Bachorcová 2x, B. Gaborová 2x, J. Trošková, R. Krištofová

V Banskej Bystrici sa predstavili hráčky Pruského. Zápas mali od začiatku pod kontrolou hosťujúce hráčky. Už v prvej tretine prekonali päťkrát banskobystrickú brankárku. Počas druhej tretiny sa najviac presadila najmä Jana Trošková, ktorá skórovala rovno trikrát. Okrem toho v nej padlo ešte šesť pruských gólov, a tak bolo o víťazstve hostí rozhodnuté. V poslednej tretine padli ďalšie štyri góly Pruského, všetky z hokejky Alžbety Bachorcovej. Jediný gól domácich strelila Alexandra Dzuráková v jedenástej minúte druhej tretiny.

Alexandra KocúrovḠŠK 98 Pruské: „Náš sobotňajší zápas s Banskou Bystricou nebol žiadnym prekvapením. Boli sme líderkami zápasu od prvej sekundy až po poslednú. Bolo nás síce v menšom počte ako obvykle, ale hladko sme zápas utiahli do víťazného konca, a to 18:1. Bola to ešte taká ľahšia príprava na zápas proti Spišskej, ktorý sa konal v nedeľu.“

VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava vs. FBC Mikuláš Prešov 3 : 2 (0:1; 0:1; 2:0; 0:0,1:0sn)
Góly: A. Vaseková, N. Mišíková, P. Gešová (sn) – L. Cupráková 2x
Asistencie: Ž. Lešková – S. Majcherová, K. Robová

Dievčatá z hlavného mesta nemali pred týmto hracím víkendom istý postup, a tak potrebovali bodovať. Svoju šancu využili už v sobotňajšom zápase proti Prešovu. Hoci sa im v prvej polovici zápasu nedarilo presadiť, Prešovčanky si nedokázali vybudovať dostatočne veľký náskok, a tak v tretej tretine Bratislavčanky vyrovnali a poslali zápas do predĺženia. Ani v ňom sa však nerozhodlo, vďaka čomu si mohli fanúšikovia vychutnať samostatné nájazdy. V tých sa presadili domáce hráčky a vďaka premenenému samostatnému nájazdu kapitánky Petry Gešovej si odniesli z tohto duelu dva cenné body, ktorými si poistili postup do play-off.

Petra Gešová, VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava: „Do zápasu sme išli s cieľom bodovať a potvrdiť miesto v najlepšej osmičke súťaže už pred posledným zápasom. Od začiatku nám však robilo problémy vysunuté napádanie súpera a nedaril sa nám prechod do útoku, z čoho plynul aj veľmi malý počet našich streleckých pokusov. V tretej tretine sme ale dali dva ťažko vybojované góly v priebehu 25 sekúnd, na ktoré Prešov už nedokázal vďaka našej zlepšenej obrannej hre a eufórii po vyrovnaní odpovedať. V samostatných nájazdoch to býva niekedy lotéria, ale my sme ich zvládli veľmi presvedčivo a jednoznačne. Okrem nájazdov môžeme byť určite spokojné aj s otočením nepriaznivého výsledku v náš prospech v poslednej tretine.“

MKŠS Kysucké Nové Mesto vs. Fbk Tvrdošín 3 : 18 (0:6; 1:6; 2:6)
Góly: E. Škvrndová, S. Ch. Žideková, M. Griecsová – M. Krivulčíková 5x, B. Spišiaková 3x, M. Ješšová 3x, V. Ďuríková 2x, M. Buková 2x, K. Szabóová, V. Bobotová, K. Belicová
Asistencie:  S. Tomová, N. Gašincová – B. Spišiaková 5x, M. Ješšová 3x, M. Krivulčíková 2x, M. Stredanská 2x, M. Buková 2x, V. Bobotová, V. Ďuríková

Dievčatá z Kysuckého Nového mesta mali asi najťažšiu pozíciu pred týmto hracím víkendom. Nielen, že hrali proti úradujúcim majsterkám, ale bol to ich jediný zápas v tomto kole, a teda aj jediná možnosť ako získať body a poistiť si postup do play-off. Zázrak sa nekonal, keďže Tvrdošínčanky nemali s domácimi dievčatami veľké problémy. V každej tretine im nadelili po šesť gólov. Kysučanky tak svoj postup už nemali vo vlastných rukách a museli čakať na to, ako dopadne zápas medzi Bratislavou a Michalovcami.

Emma Škvrndová, MKŠS Kysucké Nové Mesto: „Pre nás to bol veľmi náročný zápas, no bojovali sme až do samého konca. Snažili sme sa hlavne riešiť hru, nie skóre, aby sme sa posúvali ďalej, keďže sme dosť mladý tím. Veľmi nás podržala brankárka, ale aj náš tréner.“

FbK Kométa Spišská Nová Ves vs. NTS FK-ZŠ Nemšová 12 : 3 (2:1; 6:1; 4:1)
Góly: P. Hudáková 5x, K. Grossová 4x, K. Hudáková 3x – V. Izraelová 3x
Asistencie: B. Kocúrová 3x, P. Hudáková 2x, K. Hudáková 2x, K. Marcinková, J. Dupčáková, V. Grossová – P. Štefulová, K. Daňová, D. Uherková

O účasť v play-off sa jednoznačne nemuseli strachovať Spišiačky, ktoré si počas celej základnej časti strážili prvé miesto. Na to, aby z neho postúpili, potrebovali počas tohto víkendu získať minimálne tri body. To sa im podarilo už v sobotu v zápase proti Nemšovankám. Spočiatku bol zápas vyrovnaný, keďže po prvej tretine viedli Spišiačky len o jeden gól. V druhej tretine sa však hneď trikrát po sebe zadarilo Kláre Grossovej, ktorá navýšila skóre na 5:1. Do konca tretiny sa podarilo domácim hráčkam pridať ešte ďalšie dva góly. Nemšovanky strelili v každej tretine po jednom góle zásluhou Veroniky Izraelovej. To však ani zďaleka nestačilo na Novovešťanky, ktoré počas poslednej tretiny skórovali štyrikrát, čím si vyslúžili víťazstvo 12:3.

Nedeľa 14.2. 2016

ŠK Slávia SPU DFA Nitra vs. FBC Mikuláš Prešov 8 : 7 (5:2; 0:4; 3:1)
Góly: M. Pintérová 3x, K. Blehová 2x, K. Karásková 2x, M. Žikavská – L. Cupráková 2x, K. Robová, S. Majcherová, Ľ. Zajacová, D. Kvasková, Z. Majtánová
Asistencie: M. Žikavská 2x, A. Kolesárová 2x, R. Janegová, K. Karásková – I. Semančíková, K. Robová, L. Cupráková, M. Pazderáková

V nedeľu zavítali do Nitry dievčatá z Prešova. Ako prvým sa podarilo skórovať hosťujúcim hráčkam zúžitkovaním presilovej hry. Niekoľko sekúnd na to dokázali domáce hráčky vyrovnať skóre. Prešovčanky však odpovedali veľmi rýchlo a opäť sa dostali do vedenia. Prvá tretina bola nakoniec úspešnejšia pre domáce, ktoré v štrnástej minúte opäť vyrovnali a v priebehu niekoľkých minút sa dokonca dostali do vedenia 5:2. Počas druhej tretiny sa však do hry vrátili hosťujúce hráčky a otočili skóre vo svoj prospech. Napokon sa o zápase rozhodlo až v poslednej dvadsaťminútovke. V nej sa Nitriankam podarilo dostať do vedenia v pätnástej minúte a výsledok si už ustrážili.
VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava vs. Eastern Wings Michalovce 4 : 2 (0:0; 2:1; 2:1)
Góly: D. Czúzová 2x, A. Vaseková,  I. Besedičová – G. Galová 2x
Asistencie:
P. Gešová 3x, Z. Dundová – R. Vrábeľová, L. Jakabová

V ťažkej situácii sa ocitli aj dievčatá z Michaloviec. V nedeľu zavítali do hlavného mesta, kde sa stretli s hráčkami Hurikánu. Keďže zo sobotňajšieho zápasu s Nitrou si neodniesli ani jeden bod, potrebovali naplno zabodovať proti Bratislave. Počas prvej tretiny sa nepodarilo skórovať ani jednému z tímov. V druhej dvadsaťminútovke padol gól do brány domácich. Bratislavčanky však stihli skóre otočiť pred koncom druhej tretiny. Napokon v tretej tretine svoj náskok ešte zvýšili. Michalovčanky tak končia v súťaži a budú musieť zabojovať v baráži o udržanie sa v extralige.

Petra Gešová, kapitánka VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava: „V tomto zápase sme si chceli vyskúšať rôzne herné varianty na play-off. Predpokladali sme, že Michalovce budú už od začiatku zápasu na nás tlačiť, keďže stále mali o čo hrať. Spočiatku sme mali problém s bránením a dostupovaním súperových hráčok, postupne sme sa ale dostali do rytmu a našu prevahu potvrdili štyrmi gólmi a zaslúženým víťazstvom. Stále však musíme popracovať na premieňaní šancí, čo je problém, ktorý nás trápi takmer celú sezónu. Súperkám želáme veľa šťastia v baráži.“
FbK Kométa Spišská Nová Ves vs. ŠK 98 Pruské 5 : 4 (1:2; 1:1; 3:1)
Góly: K. Hudáková 4x, K. Grossová – I. Hrehušová 2x, B. Gaborová, J. Trošková
Asistencie: B. Kocúrová 2x, P. Hudáková, K. Grossová – J. Trošková, V. Dobrodejová

Do Spišskej Novej Vsi zavítali v nedeľu hráčky Pruského, ktoré ako jediné naplno bodovali proti Spišiačkam. Zápas bol veľmi vyrovnaný po celý čas. Ako prvé skórovali hosťujúce dievčatá začiatkom siedmej minúty. Domáce však odpovedali okamžite vyrovnávajúcim gólom. Do konca tretiny sa podarilo skórovať ešte Barbore Gaborovej (asistencia Jana Trošková), a tak hostky viedli znova o jeden gól. Vyrovnávajúci gól domácich prišiel vo vlastnom oslabení v tridsiatej ôsmej minúte zápasu. Hráčky Pruského sa ale znovu dostali do vedenia ešte pred koncom druhej tretiny. V poslednej dvadsaťminútovke si vyprodukovali už dvojgólový náskok. Domáce sa ale nevzdali, a to napriek tomu, že prvé miesto po základnej časti už mali isté. Najprv prišiel kontaktný gól Kláry Grossovej (asistencia Paulína Hudáková) a o necelých šesť minút dokázali domáce vyrovnať zásluhou Kristíny Hudákovej (asistencia Klára Grossová). Keďže dievčatá z Pruského chceli obsadiť lepšie ako tretie miesto v tabuľke, rozhodli sa odvolať brankárku, čo však využila opäť Kristína Hudáková (asistencia Barbora Kocúrová), ktorá len pár sekúnd pred koncom zápasu strelila víťazný gól.

Alžbeta Kocúrová, ŠK 98 Pruské: „Tento zápas bol veľmi vyrovnaný. Dôkladne sme plnili pokyny nášho tréner, čo svedčilo tomu, že sme po prvej tretine vyhrávali 2:1. Po druhej tretine sme takisto boli na koni my, a to stavom 4:2. Tretia tretina však už nebola taká dôkladná a po chybách z našej strany sme dostali góly, ktorými Spišiačky dokázali vyrovnať. V poslednej minúte sme však vsadili na víťazstvo a chceli sme dať gól, ktorý by nám zaistil lepšie postavenie v tabuľke, avšak v power-play sme inkasovali piaty gól, a teda konečný stav skončil 5:4. Zahodili sme to však za hlavu a pripravujeme sa na čo najlepšie zvládnutie play-off.“

1. FbK Quick Sport Banská Bystrica vs. NTS FK-ZŠ Nemšová 3 : 7 (3:1; 0:1; 0:5)
Góly: S. Javorková, D. Selecká, A. Dzuráková – K. Melišová 4x, K. Haljaková, V. Izraelová, D. Sádecká
Asistencie: A. Plenčáková, A. Martinková, I. Daubnerová – A. Bahnová 2x, Z. Rabšíková 2x, V. Izraelová, K. Haljaková

Zaujímavý priebeh zápasu mohli diváci sledovať v Banskej Bystrici, kam pricestovali dievčatá z Nemšovej. Domáce dievčatá nemali čo stratiť v posledných zápasoch, keďže celkovo získali iba päť bodov, čo na účasť v play-off ani zďaleka nepostačovalo. Počas prvej tretiny sa im podarilo streliť tri góly a získať tak dvojgólové vedenie. V ďalších tretinách si už Nemšovanky dali väčší pozor, a nedovolili Banskobystričankám skórovať. Počas druhej tretiny strelila kontaktný gól Kristína Haljaková (asistencia Zuzana Rabšíková). Do poslednej dvadsaťminútovky vstupovali hostky s jednogólovým mankom, ktoré sa však pominulo hneď po niekoľkých minútach hry. Nakoniec počas posledných piatich minút dokázali pridať ďalšie štyri góly, ktorými si zaistili víťazstvo.

Počas posledných kôl základnej časti Ženskej extraligy sa najviac darilo Kristíne Hudákovej z FbK Kométa Spišská Nová Ves (7+2) a hráčkam ŠK 98 Pruské Alžbete Bachorcovej (7+2) a Veronike Dobrodejovej (2+7). Všetky tri dievčatá si na konto pripísali po 9 bodov.

Napokon tak do play-off postúpili z prvého miesta Spišiačky, ktoré si do štvrťfinálových bojov vybrali Kysucké Nové Mesto postupujúce z ôsmeho miesta. Druhé Tvrdošínčanky sa postavia proti dievčatám z hlavného mesta, ktoré obsadili siedmu priečku, tretie Pruské privíta na svojej palubovke šiestu Nitru a poslednú štvrťfinálovú dvojicu tvorí štvrtá Nemšová, ktorá má v prvých zápasoch výhodu domáceho prostredia, a piaty FBC Mikuláš Prešov.

Michalovčanky a Banskobystričanky tak ostali pred bránami play-off. V marci sa začnú boje o miesto v najvyššej ženskej súťaži, v ktorých nastúpia Eastern Wing Michalovce proti ŠK Lido Women a 1. FbK Quick Sport Banská Bystrica proti ŠK 1. FBC Trenčín

Boje o postup do semifinále Ženskej extraligy sa začínajú už tento víkend, 20. a 21. februára.

Autor: Jana Dupčáková