Prvý októbrový víkend boli na programe duely Ženskej extraligy, v ktorých sa predstavilo celkovo desať ženských tímov. Žiadneho veľkého prekvapenia sme sa nedočkali, no v nedeľu boli diváci svedkami prvého predĺženia, ktoré sa odohralo na Kysuciach.

Plný počet bodov zo svojich zápasov si odnášajú úradujúce majsterky z Pruského, ktoré si vyslúžili vďaka najlepšiemu skóre prvenstvo v tabuľke. Rovnako šesť bodov si pripísali hráčky Prešova a Nemšovej. Štvrté miesto zatiaľ patrí Michalovciam, ktoré si jedným víťazstvom a jednou prehrou po predĺžení pripísali štyri body. Vicemajstrovské Spišiačky odohrali iba jeden zápas, a tak sú momentálne s tromi bodmi na piatom mieste v tabuľke. Za nimi nasledujú dievčatá z Kysuckého Nového Mesta s dvomi bodmi na konte a bez bodového zisku ostali hráčky bratislavského Lafranconi, Tvrdošína, Banskej Bystrice a Nitry.

Sobota 1. 10. 2016

NTS FK-ZŠ Nemšová vs. ŠK Slávia SPU DFA Nitra   11 : 4 (2:3;3:0;6:1)

Góly: T. Zajacová 5x, R. Gáliková 2x, Z. Strapková 2x, E. Fančovičová, V. Malichová – M. Žikavská 2x, K. Karásková 2x Asistencie: L. Lenčešová 3x, T. Zajacová, D. Papierniková, K. Daňová, R. Gáliková, K. Haljaková, Z. Strapková, A. Bahnová – V. Huláková 2x, A. Javorová, K. Blehová

Zápas medzi domácimi Nemšovankami a hráčkami Nitry sa spočiatku vyvíjal lepšie pre hostky, ktoré sa dostali do vedenia koncom piatej minúty zásluhou Michaely Žikavskej (asistencia Adriána Javorová). Aj napriek tomu, že Nemšovanky vyslali počas prvej tretiny viac striel na nitriansku bránu, do šatní odchádzali s jednogólovým mankom na súperky. V druhej dvadsaťminútovke sa vďaka trom presným zásahom Terézie Zajacovej dostali domáce hráčky do vedenia, ktoré už do konca zápasu nepustili, ba naopak ho ešte navýšili o ďalších šesť gólov. Nitrianky si tak napriek dobrému úvodu neodniesli zo zápasu žiadne body.

ŠK 98 Pruské vs. VŠK FTVŠ Lafranconi UK Bratislava 5 : 3 (0:1; 2:2; 3:0)

Góly: L. Dobrodejová 2x, R. Reseková, A. Bachorcová, I. Hrehušová – A. Kľúčiková, I. Besedičová, P. Gešová Asistencie: R. Reseková 2x, L. Dobrodejová, R. Krištofová, J. Trošková – A. Ohradzanská 2x, P. Gešová

Prekvapivý úvod sme videli v zápase medzi úradujúcimi majsterkami a hráčkami tímu Bratislavy, ktorý v tejto sezóne vystupuje pod novým názvom VŠK FTVŠ Lafranconi UK. Až do polovice desiatej minúty druhej tretiny si dokázali Bratislavčanky držať dvojgólové vedenie po góloch Adely Kľúčikovej z prvej tretiny (asistencia Alžbeta Ohradzanská) a Ivany Besedičovej v úvode druhej dvadsaťminútovky (asistencia Petra Gešová). Hráčky Pruského však už minulú sezónu ukázali, že vedia otáčať zápasy, a to predviedli aj vo svojom prvom tohtoročnom predstavení, keď v tretej tretine, do ktorej vstupovali za nepriaznivého stavu 2:3, dokázali streliť tri góly a žiadny neinkasovať, čo im napokon prinieslo víťazstvo a tri body.

Karolína Krištofová, brankárka ŠK 98 Pruské: „Prvý zápas sezóny s bratislavským Lafranconi vyzeral tak, ako som sa obávala: z našej strany zaspato, s málo strelenými gólmi a zo zápasu, kde sme boli jasný favorit, bola nakoniec trápenica a nie ľahko získané tri body. Aj keď nám chýbalo pár skúsenejších hráčok a do tímu nám pribudlo viacero nových posíl, naša hra bola veľmi kostrbatá a oku diváka nie moc lahodiaca.“

MKŠS Kysucké Nové Mesto vs. FBC Mikuláš Prešov  5 : 11 (0:4; 2:2; 3:5)

Góly: S. Ch. Žideková 3x, S. Tomová, E. Škvrndová – M. Lupačová 4x, I. Semančíková 3x, K. Robová 2x, L. Cupraková, D. Valenčinová Asistencie: N. Gašincová 2x, E. Škvrndová – D. Kvasková 3x, L. Cupraková 3x, K. Robová 3x, I. Semančíková

Na Kysuciach mal zápas medzi domácimi hráčkami Kysuckého Nové Mesta a tímom Prešova už od začiatku jasný priebeh. Svoje gólové konto si už v tretej minúte otvorila Lenka Cupraková (asistencia Daniela Kvasková). Do konca tretiny sa k nej v rýchlom slede pridali aj Ivica Semančíková, Michaela Lupačová Klaudia Robová. Druhá tretina bola vyrovnaná, keďže na oboch stranách si tímy pripísali po dva góly. Kysučanky premenili ešte ďalšie tri šance v poslednej dvadsaťminútovke, tá sa však opäť niesla v znamení hostí, ktoré sa presadili hneď päťkrát a svojim súperkám tak nedali šancu na akékoľvek zdramatizovanie zápasu.

Sarah Charlotte Žideková, kapitánka MKŠS Kysucké Nové Mesto: „Prešovčanky prišli s tým, čo sme viac-menej očakávali. Je to veľmi skúsený a zohratý tím. V hre ukázali obrovský prehľad, ktorý nám miestami chýbal, nakoľko máme v tíme veľa nových mladých hráčok, pre ktoré to bol prvý zápas v extralige. Napriek ich mladému veku dokázali, že majú veľký potenciál a s ch výkonom sme boli veľmi spokojní.“

Fbk Tvrdošín vs. Eastern Wings Michalovce   5 : 7 (2:3; 0:4; 3:0)

Góly: B. Spišiaková 2x, V. Paňková 2x, A. Obertová – M. Vršková 5x, P. M. Dzurinová 2x Asistencie: M. Dulková, P. Šipošová, V. Turčáková, D. Bednárová, A. Obertová – Z. Chudinová 2x, R. Vrábeľová 2x, G. Galová

Aj ďalší východniarsky celok ukázal, že to túto sezónu chce dotiahnuť ďalej ako v tej predošlej. Hoci sa v zápase ako prvé tešili domáce Tvrdošínčanky vďaka gólu kapitánky Barbory Spišiakovej (asistencia Michaela Dulková), hráčky Michaloviec sa nedali len tak zastrašiť a po prvých dvadsiatich minútach hry viedli zásluhou Michaely VrškovejPatrície Márie Dzurinovej, ktorá sa presadila hneď dvomi rýchlymi gólmi po sebe. Napokon o víťazstve hostí rozhodla druhá tretina, v ktorej svoje štyri šance opäť premenila Michaela Vršková. V poslednej dvadsaťminútovke už síce Michalovčanky neskórovalivali, no ich päťgólový náskok stačil na výhru.

Zuzana Kandriková, brankárka Eastern Wings Michalovce: „Do sobotňajšieho zápasu sme šli s cieľom vyhrať, hoci sme vedeli, že ide o silný tím. Skóre otvoril Tvrdošín, ale prvá tretina bola veľmi vyrovnaná. Druhá tretina bola dynamická zo strán oboch tímov, gólovo sme sa však štyrikrát presadili my, čo vlastne rozhodlo zápas. V tretej tretine na nás Tvrdošín vyvíjal veľký tlak, čo sa aj odzrkadlilo na gólovom presadení domáceho tímu. Na najlepšiu hráčku nášho tímu v tomto zápase, a teda brankárku Alexandru Novákovú, boli ale napriek trom gólom a tlaku prikrátke a zápas sme udržali a vyhrali 7:5.“

FbK Kométa Spišská Nová Ves vs. 1. FbK BCF Banská Bystrica  16 : 3 (5:1; 7:0; 4:2)

Góly: P. Hudáková 5x, K. Grossová 4x, K. Hudáková 3x, V. Grossová 2x (1x vlastný gól), S. Adamcová, B. Kocúrová – J. Hríbiková, A. Dzuráková Asistencie: P. Hudáková 6x, K. Hudáková 5x, K. Grossová, V. Grossová, S. Adamcová, B.Kocúrová- A. Martinková

Vicemajstrovské Spišiačky mali v prvom kole ľahkého súpera a boli jednoznačnými favoritkami zápasu, čo potvrdzovali už v prvej tretine. Ako prvá sa za Spišiačky v druhej minúte presadila Viktória Grossová (asistencia Kristína Hudáková). Onedlho na to si svoje prvé body pripísali aj sestry Hudákovémladšia zo sestier Grossových, Klára. Banskobystričanky sa však mohli tešiť z prvého gólu proti Spišiačkam, a to hneď v prvej tretine. Druhú tretinu jasne ovládli opäť domáce hráčky a svoj prvý extraligový gól v drese Spišskej Novej Vsi si pripísala Sára Adamcová (asistencia Paulína Hudáková). Napokon v tretej tretine sa hostky dokázali ešte dvakrát presadiť po samostatnej akcii Jany Hríbikovej a spolupráci Alexandry Dzurákovej s kapitánkou Banskobystričaniek Alenou Martinkovou.

Nedeľa 2.10. 2016

Fbk Tvrdošín vs. FBC Mikuláš Prešov   5 :11 (1:3; 2:5; 2:3)

Góly: M. Dulková 3x, B. Spišiaková, D. Medvecká – L. Cupraková 5x, D. Kvasková 2x, M. Lupačová 2x, I. Semančíková, A. Floreková Asistencie: V. Paňková 3x, B. Spišiaková, D. Medvecká – I. Semančíková 3x, D. Kvasková 2x, K. Robová, L. Cupraková, M. Lupačová

V nedeľu nastúpili hráčky Prešova na tvrdošínskej palubovke, kde síce nemali takú jednoznačnú prvú tretinu ako tomu bolo deň predtým v Kysuckom Novom Meste, no i tak sa dostali do vedenia 3:1 vďaka dvom gólom Lenky Cuprakovej a jednému presnému zásahu Daniely Kvaskovej. Počas druhej dvadsaťminútovky mali výhodu presilovej hry až trikrát, z čoho sa im podarilo vyťažiť v dvoch prípadoch, a dokonca skórovali aj vo vlastnom oslabení. Práve táto tretina mohla domáce hráčky mrzieť najviac, keďže v nej inkasovali až päť gólov, čo rozhodlo o víťazovi zápasu. Napokon v tretej tretine Tvrdošínčanky síce využili aj svoju presilovú hru, no zároveň počas nej neustrážili Lenku Cuprakovú, ktorá navýšila skóre svojho tímu.

MKŠS Kysucké Nové Mesto vs. Eastern Wings Michalovce 5 : 4pp (3:1; 1:2; 0:1;1:0)

Góly: S. Záteková 2x, N. Gašincová, E. Škvrndová, S. Ch. Žideková – P. M. Dzurinová 2x, V. Pindrochová, Z. Chudinová Asistencie: N. Gašincová, S. Záteková, M. Piesecká – Z. Chudinová, P. M. Dzurinová, Š. Škodiová

V nedeľu na Kysuce zavítali „Východné krídla“ z Michaloviec. Oba tímy chceli v tomto zápase naplno bodovať. Celý zápas za kratší koniec ťahali hostky a po ôsmich minútach hry prehrávali 2:0. V polovici štrnástej minúty sa o kontaktný gól postarala Veronika Pindrochová (asistencia Zuzana Chudinová), no domáce skórovali znova minútu a pol pred odznením sirény po samostatnej akcii Sáry Zátekovej. V druhej tretine Michalovčanky zvýšili svoju efektivitu a pridali ďalšie dva góly, no stále potrebovali dohnať jednogólový náskok súperiek, ktoré skórovali aj v tejto tretine. Vyrovnať sa im podarilo napokon v desiatej minúte tretej dvadsaťminútovky, a keďže do konca základnej hracej doby sa už strelecky nepresadili ani domáce, ani hostky, po prvýkrát v tejto sezóne si mohli diváci dopriať predĺženie. To sa napokon zásluhou Sáry Zátekovej (asistencia Michaela Piesecká) vyvinulo v prospech domácich Kysučaniek začiatkom štvrtej minúty.

Sarah Charlotte Žideková, kapitánka MKŠS Kysucké Nové Mesto: „Vedeli sme, že Michalovce majú svoje kvality, ale do zápasu sme išli s tým, že chceme získať tri body. Väčšinu hry sme tvorili my a súperky ťažili najmä z rýchlych brejkov. Nakoľko sme boli v tomto zápase dominantnejším tímom, tak ma mrzí strata jedného bodu. Myslím, že naše ambície sú túto sezónu veľmi podobné ako boli aj tú predchádzajúcu. Pre tím to je len druhá sezóna v ženskej extralige a stále to bude veľa o získavaní skúseností. Napriek tomu, že disponujeme veľmi mladým tímom, chceme prekvapiť, tak ako tomu bolo aj minulú sezónu, kedy sa nám to podarilo hneď niekoľkokrát. Naším hlavným cieľom je pobiť sa o každý jeden výsledok, pristupovať zodpovedne ku každému zápasu, no hlavne ukázať, že vieme potrápiť aj tie najlepšie extraligové tímy.“

Zuzana Kandriková, brankárka Eastern Wings Michalovce: „Nedeľný zápas sme si zahrali na palubovke nášho rivala z prvej ligy, Kysuckého Nového Mesta. Hralo sa veľmi dravo a vo vzduchu bolo cítiť napätie. V dvoch oslabovkách sme si udržali čistý štít a dokonca aj raz skórovali. Desať minút pred koncom sme vyrovnali na stav 4:4 a odvtedy sa oba tímy snažili o to intenzívnejšie vsietiť, dohrali sme to však do predĺženia. Po vzájomnej vyrovnanej snahe ubrať súperovi body sa to nakoniec v predĺžení podarilo Kysuciam, a tak odchádzame z víkendu so štyrmi šťastnými nešťastnými bodmi.“

ŠK 98 Pruské vs. ŠK Slávia SPU DFA Nitra  13 : 0 (4:0;2:0;7:0)

Góly: A. Bližňáková 3x, P. Kňažková 2x, B. Gaborová 2x, J. Trošková 2x, K. Behancová, I. Hrehušová, A. Bachorcová, A. Holičková Asistencie: A. Bachorcová 2x, J. Trošková 2x, I. Hrehušová, R. Reseková, K. Behancová, B. Gaborová

V Dubnici nad Váhom sa v nedeľu odohrával zápas v podstate po celý čas na obrannej polovici hosťujúcej Nitry. Hráčky Pruského nepripustili takú drámu, akú mohli diváci sledovať deň predtým proti bratislavskému Lafranconi a v prvej tretine sa presadili rovno štyrikrát. Počas druhej dvadsaťminútovky to vyzeralo, že úradujúce majsterky pridajú iba jeden presný zásah, no proti bola Ivana Hrehušová (asistencia Jana Trošková), a tak dopriala svojmu tímu ešte jeden dôvod na radosť tesne pred koncom tretiny. Napokon sa domáce najvýraznejšie presadili v tretej tretine, v ktorej poslali loptičku za chrbát nitrianskej brankárky hneď sedemkrát, a tak hostky, ktoré svojimi deviatimi strelami na bránu nedokázali prekonať domácu brankárku, odchádzali zo zápasu znovu s dvojcifernou nádielkou. Vďaka najlepšiemu skóre sa tak Pruské usadilo na prvom mieste v tabuľke.

Karolína Krištofová, brankárka ŠK 98 Pruské: „V nedeľu to proti približne rovnako silnej Nitre vyzeralo lepšie, o čom svedčí aj výsledok. Taktiež nové hráčka sa dokázali strelecky presadiť a plnohodnotne zapojiť do hry a verím, že každým zápasom to bude len lepšie a lepšie.“

NTS FK-ZŠ Nemšová vs. VŠK FTVŠ Lafranconi UK  6 : 2 (2:2;3:0;1:0)

Góly: K. Haljaková 2x, K. Vyletelková 2x, T. Zajacová, P. Štefulová – A. Vaseková, A. Kľúčiková Asistencie: T. Zajacová 2x, T. Pelechová, A. Bahnová, Z. Strapková – N. Mišíková, Z. Dundová

Nemšovanky vo svojom druhom domácom zápase skórovali hneď v prvých minútach a ich skóre aj tentokrát otvorila Terézia Zajacová (asistencia Zuzana Strapková). Vyrovnávajúci gól prišiel v presilovej hre po nesprávnom vystriedaní domácich hráčok vďaka spolupráci Andrey Vasekovej Natáliou Mišíkovou. Bratislavčanky sa o necelé dve minúty dostali do vedenia 2:1, z čoho sa však dlho netešili, pretože onedlho na to prišiel vyrovnávajúci gól aj zo strany domácich. Hostky v priebehu ďalších dvoch tretín nenašli recept na brankárku Nemšovej a naopak, jej spoluhráčky pridali tri góly počas druhej tretiny a v úvode poslednej dvadsaťminútovky upravila skóre na konečných 6:2 Kristína Haljaková. Nemšová sa tak mohla tešiť z plného bodového zisku v úvode sezóny.

Po prvom hracom víkende tu máme aj trojicu najproduktívnejších hráčok. Napriek tomu, že Spišiačky odohrali iba jeden zápas počas víkendu, prvenstvo si vyslúžila Paulína Hudáková, ktorá si pripísala 11 bodov (5+6). Druhú priečku obsadila prešovská kapitánka Lenka Cupráková s 10 bodmi (6+4) a napokon na pomyselný bronzový stupienok sa postavila Terézia Zajacová z tímu Nemšovej, ktorá si pripísala dokopy 9 bodov (6+3).

Nasledujúce kolá najvyššej ženskej súťaže sú na pláne 15. a 16. októbra.

Autor: Jana Dupčáková