Prvá polovica Ženskej extraligy je vďaka uplynulému víkendu za nami. Znova sa odohralo deväť zápasov v rámci 9. a 10. kola. Na prvé miesto tabuľky sa prebojovali hráčky Pruského, ktorým sa podarilo zdolať neporaziteľné Spišiačky a prekaziť tak ich šnúru víťazstiev. Aktuálne má každý tím za sebou deväť rôznych súperov.

Na úvod treba spomenúť, že Nemšovej sa vrátili body z kontumačných prehier, a naopak, Bratislavčanky stratili body, ktoré získali v zápase s Banskou Bystricou, keďže v ňom nastúpili s väčším počtom hosťujúcich hráčok než je povolené. Druhú kontumačnú prehru im pripísali aj za zápas so Spišskou Novou Vsou z rovnakého dôvodu.

Sobota 14. 11. 2015

FBC Mikuláš Prešov vs. ŠK Slávia SPU DFA Nitra 6 : 5 (1:0; 2:3; 3:2)
Góly: M. Lupačová 2x, L. Cupraková 2x, Ľ. Zajacová, A. Potančoková – K. Blehová 2x, R. Janegová, M. Pintérová, M. Žikavská
Asistencie: A. Potančoková, J. Bergová, M. Lupačová, D. Kvasková, I. Semančíková – M. Žikavská 2x, R. Janegová 2x

Sobota začala duelom dvoch tímov, ktoré zatiaľ nepredvádzajú takú formu, ako po minulé roky. Dievčatá z Prešova uvítali v domácej atmosfére minuloročné vicemajsterky z Nitry. Pred zápasom bolo ťažké určiť favorita práve pre ich doterajšie nešťastné pôsobenie v sezóne. Ukázalo sa však, že sú na tom veľmi podobne, pretože celých 60 minút bol zápas vyrovnaný. Väčšinu času však viedli domáce, k čomu prispel aj návrat Lenky Cuprákovej. Tá si na konto pripísala dva body za dôležité góly v tretej tretine, ktoré nakoniec rozhodli o víťazstve Prešova.

Ľudmila Zajacová, FBC Mikuláš Prešov: „Mali sme jasný cieľ, a to vyhrať oba zápasy. Táto sezóna sa, bohužiaľ, nevyvíja podľa našich predstáv, ale verím, že aj tieto výhry nám dopomôžu vyburcovať sa ku kvalitným výkonom, ktoré sme vedeli podať v uplynulých sezónach. Nitra výrazne obmenila káder, a to sa prejavilo na ich hre, čo bolo pre nás výhodou. Musím však oceniť súperovu brankárku. Nebyť jej kvalitného výkonu, určite by sa nám podarilo vsietiť viac gólov.“

Eastern Wings Michalovce vs. VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava 3 : 7 (0:2; 3:2; 0:3)
Góly: S. Maťašová 2x, M. Komlodyová – A. Kľúčiková 3x, I. Besedičová 3x, T. Martikainen
Asistencie: G. Galová – T. Martikainen 4x, S. Kullová, A. Kľúčiková, A. Vaseková

Výhodu domáceho prostredia nevyužili Michalovčanky, ktoré dokázali streliť dievčatám z hlavného mesta iba tri góly, a to všetky počas druhej tretiny. I keď sa dievčatá vďaka nim dotiahli na rozdiel jedného gólu, v tretej tretine už nedokázali dostať loptičku za chrbát bratislavskej brankárky. Hosťujúce hráčky naopak v tretej tretine pridali ešte 3 presné zásahy, a tak dotiahli zápas do víťazného konca. Bratislavčankám opäť výrazne pomohla posila z Fínska, Taru Martikainen, ktorá si zo zápasu odniesla 5 bodov za jeden gól a štyri asistencie.

NTS FK-ZŠ Nemšová vs. 1. FbK Quick Sport Banská Bystrica 13 : 4 (3:1; 6:0; 4:3)
Góly: K. Melišová 5x, D. Papierniková 2x, Z. Strapková 2x, V. Malichová, K. Haljaková, D. Sadecká, D. Uherková – M. Kapustová, N. Vokáčová, J. Hríbiková, A. Martinková
Asistencie: K. Haljaková 3x, D: Sadecká 2x, V. Malichová, K. Melišová, Z. Strapková, A. Švančarová – A. Řezánková 2x, I. Žilovcová

O výsledku zápasu medzi Nemšovou a Banskou Bystricou rozhodla najmä druhá tretine, v ktorej Bystričanky inkasovali až 6 gólov, a tak si domáce vytvorili osemgólový náskok. Takýto priebeh zápasu sa aj očakával, keďže Nemšovankám sa v poslednej dobe darilo, a naopak, Banská Bystrica si z posledných zápasov odnášala veľký počet inkasovaných gólov. Na konte majú po deviatich zápasoch iba jedinú výhru, a to vďaka spomínanej kontumácii.

Fbk Tvrdošín vs. MKŠS Kysucké Nové Mesto 13 : 4 (5:2; 7:0; 1:2)
Góly: M Buková 5x, M. Hutirová 3x, M. Krivulčíková, K. Belicová, R. Rennerová, V. Turčáková, S. Gibaštíková – E. Škvrndová 2x, S. Ch. Žideková, S. Tomová
Asistencie: V. Bobotová 3x, M. Ješšová 2x, J. Javorková 2x, B. Spišiaková, D. Medvecká, K. Belicová, V. Ďuríková

Kysucké Nové Mesto je síce najúspešnejším nováčikovským tímom s desiatimi bodmi na konte, no v zápasoch so silnejšími súpermi zatiaľ nedokázalo držať krok. Rovnako tomu bolo aj v súboji s úradujúcimi majsterkami. Tie si s nimi hravo poradili, najmä vďaka druhej tretine, v ktorej im nastrieľali až 7 gólov. Je však pravda, že prvý gól strelili Kysučanky, ba dokonca v jedenástej minúte prvej tretiny viedli ešte 2:1. Následne však Tvrdošínčanky vyrovnali, postupne pridávali góly a nedovolili svojim súperkám skórovať až do úvodu tretej tretiny. Vtedy však už mohli hosťujúce hráčky iba upraviť skóre na konečných 13:4.

ŠK 98 Pruské  vs. FbK Kométa Spišská Nová Ves  4 : 2 (2:0; 0:1; 2:1)
Góly: V. Dobrodejová 2x, A. Bachorcová, J. Trošková – P. Hudáková 2x
Asistencie:
A. Šidlová 3x, P. Kňažková – K. Hudáková 2x

Súboj dvoch najúspešnejších tímov tejto sezóny sme mohli sledovať v Dubnici nad Váhom, kde domáce dievčatá z ŠK 98 Pruské privítali dovtedy neporazené Kométy zo Spišskej Novej Vsi. Očakával sa vyrovnaný zápas, v ktorom záležalo najmä na tom, ako sa podarí domácim hráčkam ustrážiť najproduktívnejší útok ženskej extraligy – Paulína Hudáková, Kristína Hudáková Klára Grossová. Domáce využili brejky, ktoré sa im naskytli už v prvej tretine, a tak viedli po góloch Alžbety Bachorcovej (asistencia Andrea Šidlová) a Veroniky Dobrodejovej (asistencia Petra Kňažková) 2:0. V druhej tretine sa podarilo Spišiačkam streliť kontaktný gól. V sedemnástej minúte mohlo Pruské viesť už 3:1, no Petra Kňažková nepremenila samostatný nájazd. Stav 2:1 ostával nezmenený až do presilovej hry domácich. Tie ju využili streleným gólom v deviatej minúte. Oba tímy do konca zápasu pridali už len po jednom góle, a tak sa hráčky Pruského stali novým lídrom ženskej extraligy a ako prvé v tejto sezóne zdolali Spišskú Novú Ves.

Karolína Krištofová, ŠK 98 Pruské: „Na to, aby sme v sobotu zosadili neporazené Spišiačky z čela tabuľky, bola potrebná špeciálna príprava, a to hlavne na ubránenie útoku Hudáková-Grossová-Hudáková, ktorý je v našej lige jeden z najnebezpečnejších. Obrana v tomto zápase bola pre nás prvoradá. Na víťazstvo bolo treba, aby sme na palubovke bojovali ako jeden celok, a tak ako obrancovia boli platní v útoku, tak aj útočníci v obrane. Počas celého zápasu sa baby držali taktiky, ktorú tréner nastavil, a vďaka disciplíne sme sa dočkali priaznivého výsledku a výhry, ktorá nás potešila zatiaľ najviac v tejto sezóne. Myslím, že zápas bol dosť kvalitný na pomery ženskej extraligy, a dúfam, že aj fanúšikovia si prišli na svoje. Mrzí ma posledných asi 5 minút zápasu, kedy prevládali emócie na jednej aj druhej strane, k čomu, ako býva zvykom, nepomohli ani rozhodcovia, a to skresalo celkový dojem zo zápasu.“

Barbora Kocúrová, FbK Kométa Spišská Nová Ves: „V sobotu mohol zápas s Pruským dopadnúť určite aj lepšie, keďže sa nám nedarilo hrať na 100% od začiatku. V tretej tretine už bolo neskoro, a tak nám zápas nevyšiel podľa predstáv. Stále však nie je nič stratené, máme pred sebou ešte polovicu sezóny.“

Nedeľa 15. 11. 2015

NTS FK-ZŠ Nemšová  vs. FbK Kométa Spišská Nová Ves  4 : 10 (1:3; 1:3; 2:4)
Góly: D. Sadecká 2x, K. Melišová, K. Štefánková – K. Hudáková 4x, P. Hudáková 3x, K. Marcinková, K. Žigrajová, K. Grossová
Asistencie: Z. Strapková 2x, D. Sadecká, V. Malichová – K. Hudáková 3x, P. Hudáková 2x, K. Grossová 2x, B. Kocúrová, V. Grossová

Sériu nedeľňajších zápasov odštartoval duel domácich Nemšovaniek proti dievčatám zo Spišskej Novej Vsi. Prvý gól padol v polovici prvej tretiny z hokejky Dominiky Sadeckej (asistencia Zuzana Strapková). Domáce sa tak chvíľku mohli tešiť z vedenia. Po minúte a pol však prišiel vyrovnávajúci gól Spišiačok, o ktorý sa postarala Katarína Marcinková (asistencia Kristína Hudáková). Následne sa Spišiačky dostali do tempa, hrali svoju hru a v úvode druhej tretiny už viedli 5:1. Koncom devätnástej minúty tretej tretiny zaokrúhlila skóre Spišiačok na 10 strelených gólov ich kapitánka Paulína Hudáková (asistencia Kristína Hudáková). Nemšovankám sa podarilo ešte tri sekundy pred koncom upraviť výsledok na konečných 10:4, vďaka gólu Kláry Štefánkovej (asistencia Valéria Malichová).

Barbora Kocúrová, FbK Kométa Spišská Nová Ves: „V nedeľu sme chceli vyhrať o to viac, že sa nám to v Pruskom nepodarilo, a tak každá z nás odovzdala do zápasu s Nemšovou všetko. Vďaka tomu sa nám podarilo dosiahnuť dobrý výsledok. Do hry zasiahli aj naše nové mladé hráčky, ktoré v zápase s Pruským nedostali možnosť. Viedli si v ňom celkom slušne a myslím, že s nimi môžeme rátať do budúcnosti.“

FBC Mikuláš Prešov vs. VŠK FTVŠ Hurikán Bratislava 3 : 2 (0:2; 2:0; 1:0)
Góly: D. Kvasková 2x, F. Molčanová – I. Besedičová, A. Kľúčiková
Asistencie:
Ľ. Zajacová – T. Martikainen, A. Vaseková

Do Prešova zavítali dievčatá s bratislavského Hurikánu. Tie vstúpili do zápasu o niečo lepšie, keďže po prvej tretine viedli nad domácimi 2:0. Po týchto dvoch góloch sa však šťastie naklonilo na stranu domácich. Tie vyrovnali gólmi Daniely Kvaskovej v druhej tretine. V štvrtej minúte záverečnej tretiny si pripísala bod za gól Frederika Molčanová. Nakoniec sa tento presný zásah ukázal ako rozhodujúci, a tak si Prešovčanky z tohto víkendu vzali plný počet bodov, vďaka čomu sa dokázali posunúť na piate miesto v tabuľke.

Ľudmila Zajacová, FBC Mikuláš Prešov: „Do zápasu s Hurikánom sme vstupovali nabudené predchádzajúcim víťazstvom. V úvode sme však zaspali na vavrínoch, čo hneď využil súper a strelil nám dva góly. Neskôr sa nám však súperov náskok podarilo dohnať a zápas dotiahnuť do úspešného konca. Škoda však nevyužitých presiloviek, výsledok mohol vyť uspokojivejší.“

Eastern Wings Michalovce vs. ŠK Slávia SPU DFA Nitra 3 : 13 (2:4; 1:4; 0:5)
Góly: G. Galová, N. Kuchariková, L. Jakabová – R. Janegová 7x, M. Žikavská 3x, M. Kadučáková, K. Blehová, M. Pintérová
Asistencie: L. Jakabová, P. M. Dzurinová, Z. Paulovčáková – M. Žikavská 2x, N. Štefkovičová 2x, K. Blehová 2x, R. Janegová, M. Kadučáková, M. Baštiová, K. Karásková

V Michalovciach sa darilo najmä slovenskej reprezentantke Romane Janegovej, ktorá si zo zápasu odniesla až 8 bodov (7+1). Prispela tak veľkou časťou k iba tretej výhre svojho tímu v sezóne. Aj napriek nepriaznivým výsledkom Nitry sa očakávalo, že tento zápas dopadne v ich prospech, keďže Michalovčanky sú nováčikom sezóny, a zatiaľ sa im podarilo zvíťaziť len v zápasoch, v ktorých sa stretli s bývalými prvoligovými súpermi. Nitrianky si tak po dlhšom čase odniesli zo zápasu tri body, ktoré im však zatiaľ nestačia na lepšie, než siedme miesto v tabuľke.

ŠK 98 Pruské vs. 1. FbK Quick Sport Banská Bystrica 20 : 1 (5:0; 7:0; 8:1)
Góly: B. Gaborová 5x, V. Dobrodejová 3x, L. Dobrodejová 3x, P. Kňažková 3x, A. Šidlová 2x, A. Bachorcová 2x, K. Behancová, J. Trošková – I. Žilovcová
Asistencie: V. Dobrodejová 3x, A. Šidlová 3x, B. Gaborová 2x, P. Kňažková 2x, J. Trošková 2x, L. Dobrodejová 2x, R. Reseková, A. Bachorcová, D. Hlaváčová

Po sobotňajšom zápase, keď hráčky Pruského hostili líderky extraligy, k nim v nedeľu zavítali hráčky z opačného konca tabuľky, a to dievčatá z Banskej Bystrice. Po zápase so Spišiačkami bol pre domáce tento zápas omnoho jednoduchší, čo sa prejavilo aj na konečnom výsledku. Po dvoch tretinách odchádzali dievčatá do šatní za stavu 12:0 v prospech domácich. Jediný gól hostí strelila Iveta Žilovcová, za stavu 13:0 ešte v úvode tretej tretiny. Do konca zápasu pridali hráčky Pruského ešte 7 gólov, a tak dosiahli okrúhly počet gólov.

Karolína Krištofová, ŠK 98 Pruské: „V nedeľu to s Banskou Bystricou bola malina. V bráne ma vystriedala naša nová, veľmi šikovná a mladá brankárka, Barbora Pagáčová, pre ktorú to bol prvý odchytaný 60-minútový zápas a viedla si v ňom úžasne. V tomto zápase sa mimoriadne darilo aj nášmu ďalšiemu mladučkému nováčikovi, Barbore Gáborovej, ktorá si pripísala na konto až 7 bodov (5+2). Kto vie, čo by sa stalo, keby ju tréner postavil aj v sobotu proti Spišskej J. Ja som sledovala zápas cez objektív fotoaparátu a spravila babám pár (iba niečo cez 700) fotečiek.“

Medzi najproduktívnejšie hráčky víkendu sa prebojovala na prvom mieste Romana Janegová z Nitry, ktorej sa podarilo nazbierať spolu 11 kanadských bodov (8+3). Za ňou o dva body zaostala Spišiačka Kristína Hudáková s 9 bodmi (4+5). O tretie miesto sa delia až tri hráčky, a to Veronika Dobrodejová (5+3) a Andrea Šidlová (2+6) z Pruského a Michaela Žikavská (4+4) z Nitry. Každá si pripísala 8 kanadských bodov na svoje konto.

Druhá polovica ženskej extraligy pokračuje už v piatok, 20. novembra predohrávkou medzi domácimi Tvrdošínčankami a dievčatami z Pruského. Ostatné zápasy 11. a 12. kolá sú naplánované na 21. a 22. novembra.

Autor: Jana Dupčáková