Do haly prichádzame tridsať minút pred tréningom našej reprezentácie. Chlapci mieria do šatne, no nám to nedá a ideme sa pozrieť do blízkosti hracej plochy Sparta Arény, ako je pripravená. Vchádzame dnu a zisťujeme, že pred našou reprezentáciou má tréning Kanada. Organizátori nás upozorňujú, aby sme boli potichu. Rozhliadame sa a vidíme veľmi energického trénera Kanady, ktorým je bývalý reprezentant Fínska Otto Moilanen. Tak, ako mu nechýbala energia v zápasoch, mu nechýba ani pri trénovaní a srší veľkým nadšením pre svoju prácu a taktiež pri rozdávaní rozhovorov. Ani my sme neobišli naprázdno a Otto sa podelil o niekoľko myšlienok a pocitov aj s nami.

Tím Kanady prišiel do Prahy už v Pondelok, aby mal dostatok času na aklimatizáciu a taktiež na doladenie posledných vecí pred prvým zápasom. Kanada odohrala počas tohto týždňa dvojzápas v Chomutove s miestnym tímom. Na každý zo zápasov bolo zvedavých viac ako 1200 divákov, ktorí vytvorili skvelú atmosféru. „Boli to skutočne skvele zápasy pre náš tím, aby sme nabrali ďalšie skúsenosti. Bolo skvelé sa pozerať na chlapcov ako bojovali. Je to pre náš tím veľká skúsenosť hrať v takejto excelentnej atmosfére, akú vytvorili diváci v Chomutove. „

Ďalší zápas je pre Kanadu už súťažný a bude v ňom čeliť práve Slovensku. „Veľmi sa teším, na to ako budete ďalším tímom, ktorý vyzve TOP 4ku. Máte niekoľko excelentných hráčov ako napríklad Michal Dudovič, ktorý hrá vo Wileri, no aj mnoho ďalších skvelých hráčov. „Slovensko je tím s veľkým potenciálom a s veľkou budúcnosťou.“

Od poslednej zmeny modelu Majstrovstiev sveta sa Kanada dvakrát umiestnila na 12. mieste a cieľ majú teraz podobný. „Chceme zaujať postupujúce miesto do osemfinále a naším cieľom je vylepšiť umiestnenie z posledného šampionátu.“

Na posledných dvoch šampionátoch sme mali dvoch zástupcov z Ameriky, no tentokrát sa kvalifikácie zúčastnili iba Kanada a USA a tak predpisy IFF určili, len jedno postupové miesto. Kanada tak musela odohrať dva náročné dueli s veľkým rivalom. V oboch uspeli s rozdielom jedného góly a tešili sa z postupu do Prahy. „Je veľmi smutné že Kanada a USA nemôžu byť v tento moment obaja na šampionáte v Prahe, pretože USA má taktiež niekoľko vynikajúcich hráčov, je to veľká krajina a mohlo by to prispieť k rozvoju florbalu v Amerike. Avšak pravidlá sú takto nastavené, ako sú a my to zmeniť nemôžeme.“

Viitakoski a Ulli-Vanasse sú dlhoročné opory tímu no Otto by odporúčil divákom sledovať najmä mladíkov. „Máme veľa šikovných hráčov, no upriamil by som pozornosť na mladých hráčov, akými sú napríklad Cedric Grenapin, Justin Laquerre. Títo chlapci sú aj v juniorskom národnom tíme a sú budúcnosť kanadského florbalu.“ Zakončil Moilanen, ktorý si zahral najvyššiu súťaž vo Fínsku, Švédsku a Švajčiarsku

foto:Simon Abächerli